ÖNEMLİ TARİHLER


TAM METİN
GÖNDERİMİ

21 TEMMUZ 2017

BİLDİRİ KABUL -
RET AÇIKLAMA

15 AĞUSTOS 2017

BASKIYA HAZIR
BİLDİRİ GÖNDERİM

30 AĞUSTOS 2017

TASLAK PROGRAMIN
AÇIKLANMASI

30 EYLÜL 2017

KONGRE

2-3-4 KASIM 2017

İZMİR'E HOŞGELDİNİZ


Türkiye’nin batısında yer alan İzmir, yüzyıllardır Ege’nin incisi olarak herkesi büyülemektedir. Victor Hugo tarafından “Prenses” olarak atfedilmiştir. Izmirin tarihsel geçmişi M.Ö. 6500’lere kadar uzanmaktadır. Hitit, Frigya, Lidya, Pers, Roma, Moğol ve Osmanlı gibi birçok uygarlığın merkezi olmuştur.

Deniz ticareti üzerine uzmanlaşmış bu liman kenti yıllar boyunca bölgesel açıdan ideal bir ticari kaynak olmuştur. Günümüzde İzmir, Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulmuş Türkiye Cumhuriyeti’nin üçüncü en büyük şehridir. Şehrin günden güne sadece Türkiye için değil Doğu Akdeniz içinde artan öneme sahiptir.

İzmir, Türkiye’nin benzersiz coğrafyasında çok özel bir kenttir. Asya ve Avrupa arasında bir köprü olmasının yanı sıra Akdeniz ve Karadeniz’i de birbirine bağlar.84 yıldır fuarların ve kongrelerin şehri olan İzmir, İzmir Enternasyonal Fuarı’na da ev sahipliği yapar.

ULAŞIM


Şehrin içinde her bölgeye doğrudan veya aktarmalı olarak otobüs kullanılabilir.

Şehir merkezinde metro ile iki ana aktarma merkezinden İzban ile ilçelere ulaşabilirsiniz.

Körfezin iki kıyısı ile Üçkuyular – Alsancak arası vapur seferleri ile ulaşım sağlanabilir.

Ancak söz konusu seferlerden yararlanabilmek için büfe ve metro içlerindeki bazı istasyon içi gişelerden 2- 3-5 ve 10 binişlik günlük bilet satın alarak seyahat edebilirsiniz.

Şehir merkezine 15 km mesafede bulunan Adnan Menderes Havalimanı bağlantılı sefer yapan ulaşım araçlarından Havaş, belediye otobüsleri, hafif raylı sistem (İZBAN) ya da taksileri kullanabilirsiniz.

Ulaşım hakkında ayrıntılı bilgi için;

www.eshot.gov.tr ve yine www.izmirvisit.org.tr adresinden bilgi edinilebilir.

SEYAHAT


Türkiye’nin üçüncü büyük kenti olan İzmir; kültür, sanat, turizm ve ticaret merkezidir. Ege Denizi, koyları ve plajlarıyla ilin batı kıyısı boyunca uzanır.

İzmir; 8500 yıllık tarihi ile Anadolu yarımadasının batısında uzun ve dar bir körfezin başlangıcında yer alır.

Şehrin güneyindeki Efes ve kuzeyinde yer alan Bergama, Antik Çağ'ın en büyük ve en ünlü kentleri arasında bulunuyordu. Tüm İyon kültürünün zenginliklerini bünyesinde barındıran bu kentler yoğun sanatsal, kültürel, ticari ve dini etkinliklerle de adını duyuruyordu. Günümüzde de dünyaca bilinen Efes ve Bergama Antik Kentleri tarih meraklıları için büyüleyici birer çekim merkezidir. Şairlerin ustası Homeros'un doğduğu yer olan İzmir, Anadolu'nun hızla değişen tarihi ile Ege'nin renkli tarihinin bir harmanıdır. Kent, modern Türkiye'nin batıya açılan çağdaş yüzü olarak kültür, sanat, turizm, ticaret ve sanayi alanlarındaki gelişimini hızla sürdürmektedir.

Bir İzmir ziyaretinde fırsat bulabildiğinizde sizlere sunabildiğimiz küçük önerileri deneyimleyebilirsiniz.

Mithatpaşa Caddesi ile, Halilrıfatpaşa Caddesi'nin arasındaki farktan dolayı kolay ulaşım sağlamak amacıyla 1907 yılında yapılan şu an restoran, bar, kafe olarak Tarihi Asansör binasından İzmir kuşbakışı izlenebilmektedir.

Dünyada nesli tükenmekte olan kuş türlerinin barındığı sulak alan Çiğli kuş cenneti ve hemen yanı başında yer alan birbirinden sevimli hayvan türlerine ev sahipliği yapan İzmir Doğal Yaşam Parkı ziyaretinizde size sakin bir doğal yaşam ortamı sunabilir.

Kent Merkezi’nde ise; Konak Meydanı’ndaki İzmir’in sembolü haline gelen Saat Kulesi, her zevke ve bütçeye uygun geleneksel Türk el sanatları, baharatlar, deri ürünleri, kıyafetler, takılar, halı ve kilimleri bulabileceğiniz tarihi Kemeraltı Çarşısı ziyaret edibelir.

Kemeraltı’nda uygun fiyatlı ve lezzetli yemekler sunan yerel restoranlar, Kızlarağası Kervansarayı’nın içinde ve etrafında bulunan çay ocaklarında Türk kahvesi ve sıcak soğuk içecekler sunulmaktadır.

Kordon sahil boyunda bulunan kafe veya restoranlarda yemek yiyebilirsiniz.

Merkezdeki tarihi alanlardan biri; en büyüklerinden biri olan Antik Agora kenti;

Konak’ta bulunan Arkeoloji ve Etnografya Müzesi,

Kültürpark’ta geçmişin eşsiz bulgularını görebileceğiniz Tarih ve Sanat Müzesi

M.Ö. 3000 yılının ikinci yarısında İzmir’in Bayraklı ilçesinde kurulan Smyrna Antik Kenti

Alsancak civarında başta görülmeye değer fresklere sahip ve en eski kilise olan St.Polycarp ve diğerleri,

Bornova ilçesindeki Kitap Kağıt Sanatları Müzesi, Etnografya Müzesi, Deniz Tarihi Müzesi, Ege Üniversitesi’ndeki Doğa ve Tabiat Tarihi Müzesi, Botanik Bahçesi ile aynı ilçedeki en eski yerleşimlerden biri Yeşilova Höyüğü ziyaret edilebilir.

İlçelerde ise;

Alaçatı Çeşme

İzmir’e 70 km uzaklıktaki şirin ilçelerden Çeşme plajları ve yazları eğlence mekanlarıyla, Çeşme girişinden ayrılarak ulaşabildiğiniz Alaçatı ise restore edilen taş evleri ve küçük otelleriyle sörf merkezleri ve yeme içme mekanlarıyla ziyaret edilebilir noktalardan biri…

Foça

İzmir'e 65 km uzaklıkta olan tarihi liman ve turistik kent Foça, Homeros Destanı’nda “yolunu şaşıran gemilerin çarptıkları kayalıklar”a ev sahipliği yapar. Plaj ve restoranlarında keyifli bir gün geçirilebilir.

Selçuk ve Şirince

İzmir'in 70 km uzaklıktaki Selçuk ilçesindeki Unesco Kültür Mirası listesinde yer alan başlıca yapılan Meryem Ana Kilisesi ve tarihi alanı, Efes Antik kenti, yine Selçuk'a 8 km mesafede tarihi mimarisi korunmuş turistik köy Şirince ziyaret edilebilir.

Bergama

İzmir’e 80 kilometre uzaklıkta yer alan Bergama ise bütünüyle antik kent özelliğiyle ziyaretinizde bir günden fazlasını hak ediyor.

Birgi Ödemiş

Tarihi yapısı ve Anadolu mimarisinin eski örnekleriyle İzmir’e yaklaşık 130 kim mesafedeki yerleşimlerden biri olan Ödemiş ve Birgi de ziyaret edilebilir alanlardan biri…

İzmir için tarihi ve turistik ayrıntılı bilgi için; www.izmir.com.tr, www.visitizmir.org sayfalarından da ayrıntılı bilgi edinilebilir.

KONAKLAMA


İzmir'in merkezinde, Grand Efes, Hilton Hotel, Kaya İzmir Thermal Otel ve Ege Palas Hotel, Anemon Hotel gibi bilinen ve beğenilen konaklama alanlarından başlıcaları…

Çeşme'de Altın Yunus ve Sheraton Hotel gibi birçok otel hizmet vermektedir.

İzmir ve çevresinde konaklanabilecek alanlar için;

www.etik.org.tr; www.visitizmir.org ; sayfalarından fikir edinebilir,

İzmir Fuarcılık Hizmetleri Kültür ve Sanat İşleri A.Ş.'nin (İZFAŞ) anlaşmalı otellerinde özel fiyatlardan yararlanmak için aşağıda belirtilen adreslerle de iletişime geçebilirsiniz.

stay@izmirfair.com.tr

konaklama@izmirfair.com.tr

KONGRE ALANINA ERİŞİM

Kongre Merkezi: FUAR İZMİR
Sakarya Mahallesi, 35410 ,Gaziemir / İzmir

Detaylı bilgi için tıklayınız